UPS چیست؟

UPS چیست؟

UPS چیست؟

UPS ساده شده ی عبارت Uninterruptible power supply ، به معناي منبع تغذيه الکترونیکی بی وقفه است.

این دستگاه با  استفاده از انرژی ذخیره شده در باتری  ، برق مورد نیاز دستگاه های مصرف کننده را می تواند تامین کند. از این دستگاه برای جلوگیری از تخریب یا از دست دادن اطلاعات ناشی از قطع برق استفاده می کنند .
این دستگاه بین برق شهر و دستگاه قرارمی گیرد وباعث تنظیم برق شبکه و مانع از نفوذ نویز و اختلالات شبکه به دستگاه های حساس مصرف کننده می گردد .
درحقیقت استفاده از UPS  شما را قادرمی سازد که بیشتر مشکلات ناشی ازبرق شهربرایتان بی اهمیت شود و محافظت در برابر قطع کلی برق را نیز بدست آورید.

 

راهنمای خرید UPS:

1. توان

ابتدا مجموع توان دستگاه هایی که قرار است به UPS متصل شوند را محاسبه کنید . یو پی اسی مناسب است که دارای توانی بیشتر از مجموع توان دستگاه هایی که به آن متصل میشوند باشد. معمولا این توان به نسبت 1.25 برابر انتخاب می شود تا  UPS بدون هیچ مشکلی در بدترین شرایط نیز کار کند.

2 . آمپرباتری

با اطلاع ازمیزان انتظاری که شما از UPS در زمان قطع برق دارید و توان دستگاه های مصرف کننده میتوان امپر باتری  UPSرا محاسبه کرد.

از آن جهت که یو پی اس برای کار کردن در زمان قطعی برق، نیاز به باتری UPS دارد، پس بسیار مهم است که شما بدانید از UPS در زمان قطعی برق چقدر انتظار کار دارید ، پس از اینکه توان مصرفی دستگاه مشخص شد به راحتی می توان UPS را انتخاب نمود سپس با علم به توان مصرفی وUPS  و زمان پشتیبانی می توان آمپر باتری را حساب کرد .

3 . قابلیت باتری داخلی (Internal) یا خارجی (External) :

برای توان های زیاد از باتری های خارجی استفاده می شودو باطری ها در محفظه ای به نام کابینت باتری قرار می گیرند. در توان های پایین از باتری های داخلی استفاده می شود که دلیل آن برای کم کردن حجم اشغالی و زیبایی است.

4.انتخاب نوع UPS آفلاین یا آنلاین؟

  UPSهای افلاین که در شرایطی که قطعی برق وجود ندارد، خاموش و یا به صورت روشن ولی بی‌بار است.

UPS های انلاین بیشترین میزان حفاظت را ارائه می کند زیرا بار همواره حتی زمانی که برق وجود دارد با یک ولتاژ تنظیم شده تغذیه می شود به این علت در مواردی که به تغییرات ولتاژ و فرکانس برق حساسیت وجود دارد، یو پی اس های آنلاین یا همانDoubleConversation  توصیه می شود.

 UPS از نوع افلاین برای توان های پایین ارزان تر از UPS از نوع آنلاین است. برای توان های پایین میتوان از نوع آفلاین استفاده نمود ولی برای توان های بالا باید نوع آنلاین انتخاب شود.

5. خدمات و پشتیبانی :

با توجه به اهمیتی که خدمات و پشتیبانی برای هر دستگاه الکترونیکی دارد، قبل از خرید باید به این مسئله  نیز توجه نمود.

 

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

در خبرنامه ما عضو شوید

با عضویت در خبرنامه ما، از آخرین اخبار، رخداد ها و حواشی روز با خبر باشید.